وارد شوید ثبت نام

داروخانه آنلاین

بازدید: 65 بازدید
داروخانه آنلاین

آیا خرید از داروخانه های آنلاین راه آسانتری برای تهیه مکمل و محصولات آرایش بهداشتی می باشد؟ آیا با قوانین خرید از این داروخانه ها آشنایی دارید؟ آیا داروخانه آنلاین همان داروخانه اینترنتی با ارسال رایگان است؟

داروخانه آنلاین

در این مقاله می خوانیم: 

 • داروخانه آنلاین یا اینترنتی چیست؟
 • چرا خرید از داروخانه آنلاین؟
 • خطرات و نگرانیها از داروخانه آنلاین
 • دستورالعمل فروش آنلاین ( اينترنتي) اقلام غير داروئي در داروخانه هاي كشور
 • وِب سايت داروخانه هاي داراي مجوز فروش آنلاین ( اينترنتي) باید چه نکاتی را رعایت کنند.
 • حوزه های کاری نوین برای داروسازان با وجود داروخانه های آنلاین
 • زیرساخت‌های لازم برای تقویت داروخانه‌های آنلاین ( اینترنتی)
 • مزایای خرید از داروخانه آنلاین درهنگام همه گیری ویروس کرونا
 • آینده داروخانه های آنلاین

 

داروخانه آنلاین یا اینترنتی چیست؟

 داروخانه آنلاین، داروخانه اینترنتی یا داروخانه سفارش پستی، داروخانه ای است که از طریق اینترنت کارمی کند و از طریق پست، شرکت های حمل و نقل یا پورتال وب داروخانه آنلاین، سفارشات را برای مشتریان ارسال می کند. این نوع داروخانه معمولاً از کشور خود مجوز دارد و از آن مقررات پیروی می کند، نه از دستورات بین المللی. با روی کار آمدن داروخانه‌های آنلاین دیگر مجبور نخواهیم بود برای خرید داروهای بدون نسخه پزشک ساعت‌ها در صف داروخانه‌ها منتظر بمانیم، بلکه قادر خواهیم بود دارو‌های مورد نیاز خود را از طریق یک داروخانه آنلاین معتبر، سفارش داده و در منزلمان تحویل بگیریم. داروخانه های با مجوز  فروش آنلاین تا حدودی شبیه داروخانه های محلی هستند.  یک تفاوت اصلی، روشی است که از طریق آن داروها درخواست و دریافت می شوند. برخی از مشتریان این امر را راحت تر از رفتن به داروخانه های شهر می دانند، همان شیوه سفارش کالا به جای مراجعه به مغازه و معتقدند که در هزینه ها  صرفه جویی می شود.1 در ارتباط با فروش محصولات به صورت آنلاین فقط محصولاتی که دارای مجوز هستند می توانند به فروش برسند. و این مجوزها تحت عنوان محصولات مجاز در داروخانه اینترنتی توسط سازمان غذا و دارو صادر می شود “فروش اینترنتی فرآورده‌های سلامت غیردارویی” همچون مکمل های بدنسازی ، لوازم آرایشی بهداشتی ،مولتی ویتامین ها و تجهیزات پزشکی می باشد. 2.

دربعضی ازکشورها از جمله انگلستان، داروخانه های آنلاین اغلب با پزشکان کلینیک آنلاین ارتباط برقرار می کنند. پزشکان مشاوره های آنلاین انجام می دهند و نسخه های پزشکی را هم صادر می کنند.3

چرا خرید از داروخانه آنلاین؟
 

 • به راحتی سفارش می دهیم و تحویل می گیریم

داروخانه آنلاین مانند بسیاری از فروشگاه‌های اینترنتی، فرآیند تحویل و سفارش ساده‌ای دارد. تنها کاری که باید بکنید این است که محصولات داروخانه‌ای خود را انتخاب کنید، خرید را انجام دهید و سفارش خود را به سرعت درب منزل تحویل بگیرید.

 • همیشه برای تمامی افراد  باز است

درب داروخانه‌های آنلاین، 7 روز هفته و 24 ساعت شبانه‌روز به روی تمام مشتریان بازاست.

 • مشاوره و راهنمایی آنلاین یا تلفنی دریافت می کنیم

خرید برخی از محصولات داروخانه‌ای نیاز به مشاوره و آگاهی قبلی دارد. در یک داروخانه آنلاین، شما می‌توانید از طریق سایت راجع به محصولات داروخانه‌ای، مکمل‌های غذایی، مواد آرایشی و بهداشتی و هر آنچه که به آن نیاز دارید، مشاوره بخواهید تا متخصصان به ‌سرعت شما را راهنمایی کنند تا بهترین انتخاب را داشته باشید.

 • صرفه جویی در وقت و کاهش آلودگی هوا

با خرید از داروخانه‌های آنلاین، دیگر لازم نیست زمان زیادی را در مسیرهای پرترافیک و خیابان‌های شلوغ وصف‌های طولانی داروخانه سپری کنیم.

 • می توانیم از تجربیات دیگران استفاده کنیم

در داروخانه آنلاین، شما می‌توانید در قسمت نظرات و کامنت‌ها، نظر افراد دیگر راجع به محصول مورد نظر خود را بدانید. مطمئناً تجربه فردی که از یک محصول استفاده کرده‌است، برای انتخاب بهتر، به شما کمک می‌کند.

 • برای همه افراد در دسترس است

افراد بیمار، مسن و کم‌توان می‌توانند بدون اینکه از خانه خارج شوند به داروخانه آنلاین دسترسی داشته باشند و موارد مورد نیاز خود را تهیه کنند.

 • می‌توانیم از موجودی و قیمت محصول از قبل خرید، اطلاع داشته باشیم

در یک داروخانه آنلاین می‌توانید قیمت هر محصول را ببینید و چک کنید که محصول در حال حاضر موجود هست یا نه!

 • می توانیم با قیمت ارزان‌تر و پیشنهادات شگفت‌انگیز خرید کنیم

داروخانه آنلاین گاهی محصولات خود را با تخفیف‌های استثنائی به فروش می‌رساند که شما می‌توانید از این فرصت‌ها نهایت استفاده را ببرید.4.

 

خطرات و نگرانیها از داروخانه آنلاین

 • تحویل دارویی به خانه می تواند بسیار مطلوب باشد، اما گاهی اوقات می تواند منجر به مشکلاتی در نحوه توزیع  داروهای حساس به دما شود. شرایط حمل و نقل کنترل نشده می تواند شامل دمای بالا و پایین خارج از شرایط ذکر شده برای یک دارو باشد و در اثر گذاری داروی خریداری شده اختلال ایجاد کند. از آنجا که بیشتر سفارشات از طریق پست انجام می پذیرد باید شرایط ارسال در دماهای متفاوت در نظر گرفته شود. به عنوان مثال FDA در ایالات متحده آمریکا دریافت که درجه حرارت در صندوق پستی در آفتاب می تواند به 136 درجه فارنهایت (58 درجه ساتیگراد) برسد در حالیکه دمای هوای محیط 101 درجه فارنهایت (38 درجه سانتیگراد)است.5.
 • داروخانه های غیرقانونی یا غیراخلاقی، بعضی اوقات داروهای منسوخ ، جایگزین یا تقلبی را به جای داروی واقعی به شخصی که دارو را سفارش داده ارسال می كنند6.7.8.
 •         تنها راهکار برای اینکه با این مشکلات مواجه نشویم خرید از داروخانه های آنلاین دارای مجوز می باشد. داروخانه های دارای مجوز، زیر نظر سازمان غذا و دارو  ادراه می گردند و تمامی مراحل فروش از خرید، نگهداری و ارسال، زیر نظر سازمان غذا و دارو و توسط بازرسین این سازمان بررسی می گردد. 

 

دستورالعمل فروش آنلاین ( اينترنتي) اقلام غير داروئي در داروخانه هاي كشور

متاسفانه در بسیاری از کشورها از جمله ایران ، بسیاری از داروخانه ها دارای مجوز نمی باشند و تعداد داروخانه های آنلاین که دارای مجوز هستند، بسیار اندک است. داروخانه هاي داراي مجوز فروش اينترنتي صرفا مجاز به فروش كالاهاي بهداشتي، آرايشي و مكملهاي تغذيه اي، شيرخشك، فرآورده هاي طبيعي و سنتي، ملزومات مصرفي پزشكي داراي مجوز از سازمان غذا و دارو از طريق اينترنت می باشند.9

سايت داروخانه هاي داراي مجوز فروش آنلاین ( اينترنتي) باید چه نکاتی را رعایت کنند.

 • درج اطلاعات ذيل بصورت خوانا در سايت مربوطه: نام داروخانه، نشاني دقيق پستي، تلفن، نمابر، نشاني پست الكترونيك، نام مؤسس/ موسسين، مسئول/ مسئولين فني داروخانه و درج مجوز فروش اينترنتي اخذ شده از دانشگاه
 • اطلاع رساني دقيق با ارجاع مناسب ترجيحا داراي لينك به منابع معتبر علمي در مورد كالاهاي سلامت محور (از قبيل: تصوير كالا، حجم يا وزن، جنس و نوع بسته بندي، قيمت مصرف كننده، موارد مصرف و عدم مصرف و نيز درج هشدارهاي ضروري مطابق برچسب يا بروشور) به گونه اي كه مصرف كننده بطور كامل و دقيق از ماهيت، كيفيت و مقدار كالاي مورد نظر خود مطلع گردد و پس از دريافت آن بتواند مشخصات درج شده در سايت را با كالاي دريافتي تطبيق دهد9.

 

حوزه های کاری نوین برای داروسازان با وجود داروخانه های آنلاین

حضور هر فن آوری، ممکن است فرصتها و تهدیدهایی را به دنبال داشته باشد ومدل کسب و کارها را تغییر دهد. با حضور و پیشرفت داروخانه های آنلاین، ممکن است مدل کسب و کار داروسازها نیز در دنیا از حالت داروخانه ‌داری خارج شود. داروسازها می‌توانند در حوزه مشاوره‌های آنلاین برای بیماری‌های صعب‌العلاج و مزمن و یا بیمارانی که اعمال جراحی انجام داده‌اند و نیاز به مراقبت‌های دارویی دارند موثر واقع شوند. همچنین، مدیریت مصرف دارو در داروخانه‌های بزرگ بیمارستانی که فواید بسیاری مثل صرفه‌جویی ریالی و اجتماعی دارد و سود بیمه‌ها و بیماران را افزایش می‌دهد می تواند از دیگر حوزه‌هایی باشد که داروسازان می‌توانند به آن‌ها ورود پیدا کنند و در واقع نقش‌آفرینی داروساز می تواند در مدیریت داروها پررنگترباشد 10

 

زیرساخت‌های لازم برای تقویت داروخانه‌های آنلاین ( اینترنتی)

یکی از تکالیف معاونت غذا و داروی وزارت بهداشت این است که اطمینان یابد زنجیره تامین دارو در کشور به صورت کامل و تمام با راندمان بالا در حال انجام است و می تواند با راه‌اندازی دپارتمانی در سازمان غذا و دارو که متولی فعالیت‌های مرتبط با تاسیس داروخانه های آنلاین و استمرار فعالیت داروخانه‌ها باشد از اقدامات لازم برای اجرای این طرح حمایت کند 11

مزایای خرید از داروخانه آنلاین درهنگام همه گیری بیماریهای واگیردار همچون ویروس آنفولانزا و کرونا

 • جلوگیری از خطر انتقال ویروس

مهم ترین مزیت داروخانه آنلاین در دوران شیوع بیماریهای واگیردار تهیه اقلام مورد نیاز مراقبتی و بهداشتی از طریق سایت و جلوگیری از خطر انتقال ویروس یا باکتری است.

 • خرید از داروخانه بدون اتلاف وقت

مزیت مهم دیگر اطمینان از کالای موجود در کمترین زمان است. شما تنها با چند دقیقه وقت گذاشتن می توانید بررسی کنید کدام داروخانه، اقلام مورد نیاز شما را موجود داشته و میتوانید سفارش دهید. در این صورت دیگر نیازی نیست تمام داروخانه های محله یا شهرتان را زیر پا بگذارید.

 • خرید در 24 ساعت شبانه روز

داروخانه اینترنتی بصورت شبانه روزی کار می کند. این موضوع زمانی که نیاز فوری به دارو داشته باشید اهمیت بسیاری پیدا می کند. خرید آنلاین به شما اجازه می دهد در هرساعتی از شبانه روز خریدتان را انجام دهید.

 • خرید محصولات مراقبتی از داروخانه اینترنتی

داروخانه یک مرکز معتبر و شناخته شده برای خرید محصولات بهداشتی ومراقبتی است. بسیاری از داروخانه ها به دلیل تنوع محصولات بهداشتی و مراقبتی در طول روز مراجعین بسیاری دارند. محصولات مراقبت پوست، مو، مکمل های تغذیه و … از جمله این اقلام کالا می باشند. برای مثال نمی توان انتظار داشت به دلیل شیوع ویروس کرونا خرید انواع محصولات مراقبت پوست و مو که برای درمان ریزش مو ، درمان قطعی لک صورت، درمان جوش و … لازم و ضروری است، نادیده گرفته شود چرا که استفاده از محصولات مراقبت پوست بخشی از پروسه درمان های پوستی است.

 • پشتیبانی مشاوران پزشکی

یک داروخانه آنلاین معتبر یک تیم پشتیبانی قوی متشکل از متخصصان و مشاوران داروساز برای خرید آنلاین از سایت دارد. بنابراین شما می توانید قبل از خرید کالای مورد نظر، مزیت های تخصصی آن ها را جویا شده و از آن ها بخواهید در رابطه با محصول خریداری شده، شما را راهنمایی نمایند.

 • ضمانت اصالت محصول

ضمانت سلامت دارو در سایت داروخانه های اینترنتی، مورد دیگری است که می توانید آن را به صورت آنلاین بررسی کنید. هنگام خرید از یک داروخانه اینترنتی میتوانید بررسی کنید آیا محصول شما مورد تایید وزارت بهداشت و سازمان دارو هست یا خیر. تاییده این دو سازمان درسایت داروخانه اینترنتی بسیار مهم و ضروری است.

 • تخفیف های ویژه

تخفیف در خریدهای آنلاین امری رایج در فروشگاه های اینترنتی است. اگرچه این تخفیف بر روی داروهای معمول چندان اعمال نمی شود اما شما می توانید برای خرید محصولات مراقبت و زیبایی، مکمل های پزشکی، محصولات مادر و کودک و … از تخفیف های روزانه که بر روی کالا ها اعمال می شود استفاده کرده و خرید به صرفه تری انجام دهید12.

آینده داروخانه های آنلاین

اگرچه اپیدمی کرونا و قرنطینه های اجباری درصد بیشتری از مردم را تشویق به خرید بیشتر از داروخانه های آنلاین کرد ولی همچنان راه زیادی برای خرید حداکثری مردم، از داروخانه های آنلاین باقی است. بدون شک، با توجه به پیشرفت سریع تکنولوژی و تجارت الکترونیک، شاید در آینده ای نه چندان دور، کمتر شخصی برای خرید مکملها و ملزومات آرایشی از منازل خود خارج شوند. اما سرعت بالای این مقوله، جای خالی فرهنگ سازی را بیشتر محسوس می کند و قطعا تک تک داروخانه های مجاز آنلاین موظفند که تلاش خود را برای ساختن بستر مناسب این فرهنگ بیشتر کنند.

منابع: 

1.^ “BBC NEWS – Health – Internet pharmacies get go-ahead”. bbc.co.uk. Retrieved 27 September 2015.

2.https://www.isna.ir/news/98061909155/

3.”British patients click online to see doctor”. The Washington Times. Retrieved 27 September 2015

mshrgh.ir/975590.4

.Black, J. C.; Layoff, T. “Summer of 1995 – Mailbox Temperature Excursions of St Louis” (PDF). US FDA Division of Drug.5

Analysis. Retrieved 12 July2011

6. ^ Bate, Roger (February 27, 2013). Phake: The Deadly World of Falsified and Substandard Medicines. AEI Press; 1 edition (May 1, 2012). ISBN 978-0844772332

7. ^ Counterfeit medical products, WHO; Report by the Secretariat, A61/16, 7 April 2008

8. ^ Mark Davison, “Pharmaceutical Anti-Counterfeiting: Combating the Real Danger from Fake Drugs”, Wiley, 2011, 426pp

9. www.fda.gov.ir

10.https://www.isna.ir/news/98101511758/

11. https://www.isna.ir/news/98101511758/

12. tabnak.ir/0046gx.

دسته بندی مقالات تخصصی
اشتراک گذاری
نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود به سایت